Europeana stanowi unikalny punkt dostępu do ponad 54 milionów zdigitalizowanych zbiorów z europejskich archiwów, muzeów i bibliotek. Zgodnie z treścią unijnych zaleceń w zakresie digitalizacji i udostępniania zasobów kultury (w tym najnowszych Konkluzji Rady w sprawie roli europejskiej biblioteki cyfrowej Europeana w zakresie dostępu cyfrowego do europejskiego dziedzictwa kulturowego oraz widoczności i wykorzystywania tego dziedzictwa), organizacje, które digitalizują swoje cenne zbiory kulturalne powinny dążyć do ich udostępniania także w portalu www.europeana.eu. Dzięki aktywnej współpracy polskich instytucji kulltury z Europeaną ponad 2 miliony polskich zbiorów cyfrowych jest dostępnych na europejskim portalu.
Każdy użytkownik może odnaleźć w Europeanie (we własnym języku) różnego rodzaju zasoby cyfrowe: książki, czasopisma, fragmenty filmów, mapy, nagrania dźwiękowe, fotografie, rzeźby i wiele innych zdigitalizowanych materiałów. Od Dziewczyny z perłą Jana Vermeera, przez kantowską Krytykę czystego rozumu i utwory Mozarta, aż po archiwalne wiadomości telewizyjne – zarówno arcydzieła kultury europejskiej, jak i unikalne, trudno dostępne materiały archiwalne są dostępne na portalu www.europeana.eu; bezpłatnie i o każdej porze.
Polska wspiera rozwój Europeany – zarówno poprzez systematyczne współfinansowanie inicjatywy, wspieranie polskich instytucji kultury, które współpracują z portalem, jak i promowanie udostępniania zasobów w Europeanie w ramach programów finansujących digitalizację, za które jest odpowiedzialne MKiDN.
W 2016 roku odbyła się pierwsza w Polsce kampania edukacyjno-promocyjna Tu Europeana, któej celem było zwiększenie widoczności i przedstawienie potencjału bogatej kolekcji zbiorów dostępnych w Europeanie oraz możliwości ponownego wykorzystania archiwów cyfrowych.
W dziale Europeana znaleźć można m.in.:
-
podstawowe informacje o portalu Europeana oraz o powodach, dla których warto z niego korzystać,
-
informacje o działalności Europeana Network Association,
-
aktualne informacje dotyczące wydarzeń związanych z Europeaną.