Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.  Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[Zamknij]

 

ROLA MKIDN

Rola MKiDN w procesie digitalizacji polega przede wszystkim na finansowaniu najlepszych projektów digitalizacji zasobów dziedzictwa kulturowego.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego już od 2007 roku prowadzi programy umożliwiające dofinansowanie procesu digitalizacji dziedzictwa kulturowego, jak również tworzenie wirtualnych bibliotek i muzeów oraz infrastruktury niezbędnej do prowadzenia digitalizacji.

Pierwszym z nich było Tworzenie zasobów cyfrowych dziedzictwa kulturowego w ramach Programu Dziedzictwo Kulturowe. Jego budżet w dwóch pierwszych latach wyniósł corocznie dwa miliony złotych, a w roku 2009 aż 10 milionów złotych. Od tego czasu nakłady na digitalizację były systematycznie powiększane.

W roku 2010 powstał samodzielny dedykowany digitalizacji program Zasoby cyfrowe z budżetem w wysokości 20 milionów zł. Był on podzielony na cztery priorytety:

Dzięki staraniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego do 2015 roku digitalizacja była finansowana w ramach Priorytetu „Digitalizacja" Programu Wieloletniego Kultura+, uchwalonego przez Radę Ministrów na mocy uchwały RM nr 176/2010 roku z dnia 12 października 2010 roku (wraz z późniejszymi aktualizacjami) wieloletniego programu rządowego na lata 2011-2015.

Ponadto w latach 2011-2012 funkcjonował również program własny Narodowego Instytutu Audiowizualnego Dziedzictwo Cyfrowe, który był komplementarny względem PW Kultura+. Jego budżet wyniósł odpowiednio dwa i trzy miliony złotych. W ramach skierowanego do organizacji pozarządowych programu Dziedzictwo Cyfrowe prowadzona była digitalizacja cennych zasobów archiwalnych, bibliotecznych, audiowizualnych, muzealnych oraz zabytków. Finansowano także upowszechnianie zasobów za pośrednictwem Internetu oraz ich bezpieczne i długookresowe przechowywanie w postaci cyfrowej.

Do 2015 roku funkcjonował Program Ministra Dziedzictwo kulturowe – priorytet 6 – Ochrona i cyfryzacja dziedzictwa kulturowego, który pełnił funkcję uzupełniającą wobec PW Kultura+.

WYSZUKAJ

ZAPYTAJ

formularz kontaktowy

banner prezentacji

KONTAKT: DEPARTAMENT MECENATU PAŃSTWA: TEL: 22 42-10-512, E-MAIL: DIGIT@MKIDN.GOV.PL