Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.  Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[Zamknij]

 

ACADEMICA

Od 2010 roku Biblioteka Narodowa realizuje projekt Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych ACADEMICA, powstały pod auspicjami Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, a finansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, Działanie 2.3: Inwestycje związane z rozwojem infrastruktury informatycznej nauki. Partnerem projektu jest Naukowa i Akademicka sieć Komputerowa.

Kwota dofinansowania wynosi ponad 34 mln zł.

Celem projektu jest wprowadzenie nowej jakości w systemie wypożyczeń międzybibliotecznych poprzez zastąpienie ich tradycyjnej formy (polegającej na przesyłaniu pocztą egzemplarzy papierowych) wypożyczalnią publikacji w postaci cyfrowej. Projekt został uruchomiony w grudniu 2014 roku.

ACADEMICA pozwola na dostęp do kilkuset tysięcy pełnotekstowych publikacji naukowych – monografii, podręczników, skryptów, artykułów oraz całych numerów czasopism. Jest to narzędzie umożliwiające szybki dostęp do literatury naukowej, przeznaczone przede wszystkim dla badaczy i studentów.

Zasoby będą stale rozbudowywane i obejmować będą współczesne piśmiennictwo naukowe ze wszystkich dziedzin wiedzy, w tym także najnowsze wydania podręczników akademickich i aktualne numery fachowych czasopism specjalistycznych.

W ramach projektu Academica Biblioteka Narodowa zakupiła 8 nowoczesnych skanerów, w tym 6 skanerów automatycznych do książek i mikrofilmów oraz wyposażenie Repozytorium Cyfrowego – archiwum wieczystego, które zapewnia ciągłość przechowywania informacji.

Zastosowane przy jego projektowaniu technologie odznaczają się elastycznością, otwartością, a sama baza jest skalowalna i daje możliwość włączania nowych zasobów bez konieczności wyłączania dostępności zasobów wcześniej wytworzonych. Dzięki temu możliwa jest stała rozbudowa Repozytorium i systematyczne powiększanie jego zasobów. Zastosowane mechanizmy umożliwiają migrację danych w ramach repozytorium pomiędzy kolejnymi generacjami sprzętu lub oprogramowania, bez bezwzględnej konieczności modernizacji sprzętu i jego wymiany na nowy.

Na infrastrukturę informatyczną, zakupioną w ramach projektu Academica składają się:

  • farma serwerów wieloprocesorowych o standardowej konstrukcji dającej możliwość dostosowywania ich do zadań i posiadających elastyczną zmianę funkcji w ślad za zmieniającą się dynamiką obciążenia,
  • zwirtualizowane środowisko macierzowe o surowej pojemności 430 TB (+100 TB w Centrum Zapasowym – łącznie ponad 500 TB), Wysokopoziomowe funkcje archiwum wraz ze sprzętowo realizowaną redundancją oraz synchroniczną replikacją i wirtualizacją pojemności tworzą wysokowydajny magazyn o dużej niezawodności będący podstawą systemu długotrwałego przechowywania,
  • zrobotyzowana biblioteka taśmowa o pojemności startowej ponad 600TB (i druga identyczna w Centrum Zapasowym) skalowalna do 50 PT pozwala na ekonomiczne przechowywanie ogromnej ilości danych przy minimalnym zużyciu energii elektrycznej. Sprawdzona trwałość taśm wraz z mechanizmami automatycznej weryfikacji jego stanu czyni z niej wyśmienity nośnik dla Systemu długotrwałego przechowywania,
  • zestaw urządzeń zabezpieczających i kontrolujących: firewalle, systemy wykrywania włamań analizatory, szyfratory, ochrona antywirusowa itp.
  • automatyczna biblioteka BLURAY z nośnikami przenoszonymi do pancernej szafy ognioodpornej zapewnia istnienie trzeciej kopii zbiorów o minimalnej kompresji i przez dywersyfikację nośnika stanowi zabezpieczenie na wypadek szczególnych kataklizmów.

System informatyczny zlokalizowany w gmachu głównym BN współpracuje z Centrum Zapasowym. Jest to dodatkowo wynajmowana przestrzeń w serwerowni zlokalizowanej w określonej odległości od BN dla zapewnienia bezpieczeństwa zbiorów. Są tam przechowywane pełne kopie wszystkich zasobów cyfrowych. Urządzenia tam zgromadzone będące własnością BN zabezpieczają ciągłość działania podstawowych funkcji systemu na wypadek poważnych awarii lub katastrof w Centrum Podstawowym. Architektura archiwum w Centrum Zapasowym odzwierciedla funkcjonalnie infrastrukturę Centrum Podstawowego przy nieco mniejszej pojemności i dostosowanej do potrzeb mocy serwerów.

Istotną częścią zadań realizowanych w ramach projektu Academica było również zakończenie prac nad oprogramowaniem wspierającym obsługę ścieżki digitalizacji oraz przygotowanie oprogramowanie do obsługi wypożyczeń międzybibliotecznych i systemu rezerwacji publikacji. Oprogramowanie jest dostępne poprzez interfejs publiczny, umożliwiający wyszukiwanie, dostęp do publikacji nie chronionych przez prawo autorskie oraz rezerwację publikacji pozostających pod ochroną prawno-autorską oraz interfejs terminalowy, który umożliwia wyszukiwanie, dostęp do wszystkich dokumentów i rezerwację.

Dzięki inwestycjom i pracom zrealizowanym w ramach projektu Academica możliwe stało się wdrożenie procesu masowej digitalizacji publikacji naukowych ze zbiorów Biblioteki Narodowej, ich bezpiecznej archiwizacji oraz udostępnianie ich bibliotekom naukowym i publicznym w całej Polsce na zasadzie wypożyczania międzybibliotecznego dokumentów cyfrowych.

Co istotne, udostępnianie publikacji naukowych odbywa się zgodnie z zapisami Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a same dzieła podlegają ograniczeniom kopiowania lub drukowania ich fragmentów. Ze względu na ograniczenia prawno-autorskie system Academica będzie umożliwiał dostęp do publikacji wyłącznie jednemu użytkownikowi na terenie Polski w tym samym czasie, podobnie jak ma to miejsce w systemie tradycyjnych wypożyczeń międzybibliotecznych. Dlatego też w wypożyczalni Academica zaimplementowano system rezerwacji, umożliwiających zaplanowanie przez czytelnika terminu pracy na terminalu w wybranej bibliotece. Publikacje należące do domeny publicznej, kategorii open access oraz pozyskane w ramach licencji będą dostępne bez żadnych ograniczeń.

(na podstawie materiałów nadesłanych przez BN)

WYSZUKAJ

ZAPYTAJ

formularz kontaktowy

banner prezentacji

KONTAKT: DEPARTAMENT MECENATU PAŃSTWA: TEL: 22 42-10-512, E-MAIL: DIGIT@MKIDN.GOV.PL