Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.  Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[Zamknij]

 

WIADOMOŚCI

Kolejne skany zasobów archiwalnych dostępne w serwisie szukajwarchiwach.pl

05/11/2014

Cyfrowe kopie zasobów archiwalnych pochodzących z archiwów państwowych, jak i z innych instytucji kultury są sukcesywnie udostępniane poprzez szukajwarchiwach.pl – do końca 2014 r. liczba skanów opublikowanych w serwisie przekroczy 14 milionów.

Na stronie internetowej Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych prowadzona jest podstrona z aktualizowanymi na bieżąco informacjami dotyczącymi serwisu szukajwarchiwach.pl wraz z odnośnikami do interesujących i nowo udostępnionych dokumentów.

Serwis szukajwarchiwach.pl został uruchomiony w październiku 2009 r., sukcesywnie są w nim udostępniane cyfrowe kopie dokumentów z zasobu archiwów państwowych oraz z zasobów innych instytucji kultury. Założeniem serwisu jest jego pełna dostępność i otwartość, a korzystanie z niego serwisu jest bezpłatne i nie wymaga logowania. Serwisem administruje Narodowe Archiwum Cyfrowe.

Obecnie na stronie szukajwarchiwach.pl można korzystać w cyfrowych kopii dokumentów pochodzących z zasobu 30 archiwów państwowych.

Digitalizacja prowadzona przez archiwa państwowe uwzględnia oczekiwania i preferencje różnych grup klientów archiwów, tj. urzędów, naukowców, osoby badające historię rodzin i poszukujące dokumentów w sprawach urzędowych.

W pierwszej kolejności skanowane są akta stanu cywilnego, ewidencje ludności, akta miast i gmin, księgi ziemskie i grodzkie, dokumentacja kartograficzna i geodezyjna.

W serwisie szukajwarchiwach.pl dostępne są akta metrykalne i stanu cywilnego z XIX i XX w. z terenów działania archiwów państwowych m.in.: w Warszawie, Białymstoku, Poznaniu, Częstochowie, Kaliszu, Katowicach, Krakowie, Lesznie, Lublinie, Łodzi, Płocku, Rzeszowie, Siedlcach, Toruniu, Zielonej Górze oraz dodane ostatnio, pochodzące z archiwów państwowych w Kielcach, Gorzowie Wielkopolskim, Pułtusku (oddział Archiwum Państwowego w Warszawie) i Łomży (oddział Archiwum Państwowego w Białymstoku). Oznacza to możliwość swobodnego dostępu m.in. do aktów urodzin, ślubów czy zgonów sprzed 100 i więcej lat znajdujących się w setkach parafii i dotyczących tysięcy miejscowości w całej Polsce.

w czerwcu 2014 r. liczba opublikowanych dokumentów przekroczyła 11 milionów, zaś wśród ostatnio opublikowanych 1,3 miliona dokumentów znaleźć można: akta gen. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego (m.in. korespondencja i teksty przemówień z zasobu Archiwum Akt Nowych), archiwum rodziny Zielińskich z lat 1878-1921, dokumentację związaną z obozami koncentracyjnymi i jenieckimi oraz dotyczącą łódzkiego getta. Udostępniono także kolejne akta metrykalne i stanu cywilnego.

W serwisie szukajwarchiwach.pl dostępne są również m.in. akta miast z okresu staropolskiego z zasobu Archiwum Państwowego w Poznaniu, dokumenty Biura Odbudowy Stolicy z zasobu Archiwum Państwowego w Warszawie, akta Powstań Śląskich z zasobu Archiwum Państwowego w Katowicach, dokumenty Rządu Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie z zasobu Archiwum Akt Nowych czy plany przedwojennych łódzkich kamienic z zasobu Archiwum Państwowego w Łodzi.

Do końca 2014 r. opublikowane zostaną kolejne materiały archiwalne. Wśród materiałów związanych z 100. rocznicą wybuchu I wojny światowej udostępniony zostanie zespół Komitet Narodowy Polski w Paryżu z zasobu Archiwum Akt Nowych dotyczący ośrodka kierowanego przez Romana Dmowskiego i Maurycego Zamoyskiego. Ponadto akta sądowe z zespołu Księgi grodzkie krakowskie, materiały z Archiwum Potockich z Krzeszowic (Narodowe Archiwum w Krakowie), staropolskie akta cechowe z zespołu Cech Stowarzyszenie Połączonych Rzemieślników w Dobromilu (Archiwum Państowe w Przemyślu). Publikowane będą także akta metrykalne i stanu cywilnego.

Wykaz zespołów przygotowywanych do publikacji w serwisie szukajwarchiwach.pl jest dostępny na stronie NAC.

W miarę wzbogacania serwisu o nowe materiały wzrasta zainteresowanie nimi i liczba użytkowników. W latach 2009-2013 liczba odsłon serwisu wyniosła ponad 40 mln, podczas gdy tylko w 2013 r. ponad 20 mln.

W ostatnich latach zasoby cyfrowych kopii archiwaliów znacznie się zwiększyły – podczas gdy w 2009 r. wynosiły 2,1 mln, tak na koniec 2011 r. ok. 15,5 mln, aby w 2012 r. osiągnąć 27 mln.

Rekordowy okazał się rok 2013, w którym archiwa państwowe wykonały ponad 15 mln cyfrowych kopii stron materiałów archiwalnych.

Tak szybkie tempo możliwe jest między innymi dzięki realizacji „Programu digitalizacji materiałów archiwalnych”, wprowadzonemu przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych oraz udziałowi archiwów państwowych w Programie Wieloletnim Kultura+.

Elektroniczne kopie dokumentów z zasobu archiwów państwowych są zamieszczane także na stronach internetowych archiwów państwowych, bibliotek cyfrowych i w portalach dedykowanych środowiskom genealogicznym.

(na podstawie materiałów nadesłanych przez NDAP)
 

 Wstecz

WYSZUKAJ

ZAPYTAJ

formularz kontaktowy

banner prezentacji

KONTAKT: DEPARTAMENT MECENATU PAŃSTWA: TEL: 22 42-10-512, E-MAIL: DIGIT@MKIDN.GOV.PL