Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.  Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[Zamknij]

 

KONFERENCJE

Konfernecja „Condition.2015 Conservation and Digitalization Conference" – Gdańsk, 19-22 maja 2015 r.

19/05/2015

Od 19 do 22 maja 2015 r., po raz pierwszy w Polsce, specjaliści z Polski, Norwegii i innych państw Europy spotkają się w Gdańsku na jednej (podzielonej na dwie części) konferencji poświęconej konserwacji i digitalizacji pt. Condition.2015 Conservation and Digitalization Conference. Będę dzielić się zarówno osiągnięciami naukowymi, jak i dobrymi praktykami w zakresie cyfrowych zasobów kultury.

W zamyśle organizatorów konferencja Condition.2015 ma stanowić forum wymiany wiedzy i być jednocześnie inspirującym zawodowo doświadczeniem dla każdego z jej uczestników. Ponadto konferencja ma na celu integrację środowisk z całej Europy i zapoczątkowanie regularnych spotkań dotyczących omawianych tematów.

Pierwsza część konferencji Condition.2015 poświęcona jest konserwacji obiektów wydobytych podczas eksploracji dna morskiego i w czasie lądowych wykopalisk archeologicznych. Dotyczy głównie obiektów pochodzenia organicznego (drewno, liny, skóra) oraz obiektów wykonanych z różnych metali. Szczególnie trudnym problemem w tym zakresie jest zabezpieczanie i konserwacja wielkogabarytowych obiektów drewnianych takich jak części statków i łodzi. Z tymi obiektami wiąże się problem metod usuwania żelaza i siarki, których obecność powoduje degradację drewna archeologicznego. Ważnym elementem będzie również wymiana doświadczeń dotyczących konserwacji obiektów złożonych z różnych materiałów, co pozwoli na rozwiązanie wielu problemów występujących przy konserwacji tak trudnych obiektów. Warto również wspomnieć, że część konferencji poświęcona będzie badaniom analitycznym pomocnym w opracowaniu metody konserwacji, kontroli jej przebiegu i oceny efektów.

Tematem drugiej części konferencji Condition.2015 są wyzwania i dobre praktyki digitalizacji związane z wymiarami fizycznymi obiektów oraz warunkami, w jakich przeprowadzana jest dokumentacja. Głównym obszarem zainteresowania są obiekty nietypowe, trudne w dokumentacji, o wymiarach przekraczających kilka metrów oraz obiekty o ciężarze i gabarytach wymuszających dokumentację in situ. Konferencja ma pomóc specjalistom digitalizacji w doborze metod cyfrowej dokumentacji dla nietypowych pod względem cech fizycznych kolekcji.

Na konferencji zaprezentowane zostanie 36 prezentacji, podzielonych na siedem sesji dotyczących konserwacji i sześć digitalizacji. Szczegółowy program konferencji dostępny jest na stronie konferencji (https://condition2015.nmm.pl/pl/program/).

Konferencja stanowi element projektu „Centrum Konserwacji Wraków Statków wraz z Magazynem Studyjnym w Tczewie – budowa infrastruktury kultury Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku” realizowanego w ramach Programu „Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego”. Wsparcia udzielono ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii oraz środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji dotyczących konferencji Condition.2015 Conservation and Digitalization Conference można znaleźć na stronie konferencji https://condition2015.nmm.pl.

 

Na podstawie materiałów nadesłanych przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

 Wstecz

WYSZUKAJ

ZAPYTAJ

formularz kontaktowy

banner prezentacji

KONTAKT: DEPARTAMENT MECENATU PAŃSTWA: TEL: 22 42-10-512, E-MAIL: DIGIT@MKIDN.GOV.PL