Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.  Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[Zamknij]

 

WIADOMOŚCI

Muzeum Narodowe w Warszawie 12 maja 2016 r. zaprasza do wspólnego edytowania Wikipedii

05/05/2016

W ramach trwającej międzynarodowej akcji Europeana Art History Challenge Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na spotkanie i wspólne edytowanie artykułów o dziełach sztuki oraz wykład na temat czterech obrazów z kolekcji MNW. Będzie to również okazja, by nauczyć się podstaw edytowania Wikipedii oraz zapoznać się z Wikidanymi.

Europeana Art History Challenge to międzynarodowa akcja edytowania treści Wikipedii oraz Wikidanych na temat 300 europejskich arcydzieł, które stanowią część naszego dziedzictwa kulturowego.

Akcja odbywa się w ramach współpracy między cyfrową platformą Europeana i ministerstwami kultury oraz instytucjami kulturalnymi ze wszystkich 28 państw członkowskich UE oraz Norwegii. Każdy z krajów wytypował 10 dzieł sztuki istotnych dla jego historii i kultury, a lista polskich tytułów jest dostępna pod adresem https://www.wikidata.org/wiki/Wikidata:Europeana_Art_History_Challenge/Poland.

Wśród dzieł reprezentujących Polskę znalazły się aż cztery prace ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie:

  • Bitwa pod Grunwaldem, Jan Matejko,
  • Kolejka trwa, Andrzej Wróblewski,
  • Bitwa pod Orszą, nieznany malarz polski,
  • Hamlet polski – Portret Aleksandra Wielopolskiego, Jacek Malczewski.

Akcja zorganizowana przez Europeanę i Wikimedia polega na utworzeniu brakujących haseł o wybranych dziełach w Wikipedii oraz uzupełnienie materiałów ich dotyczących w Wikidanych. Więcej informacji o akcji i związanym z nią konkursie: http://blog.wikimedia.pl/blog/2016/04/20/wiosna-ze-sztuka-europy/

Spotkanie odbędzie się w czwartek 12 maja w godz. 14.00-18.00 w sali edukacyjnej MNW (poziom –1, obok restauracji).

Zapraszamy!

Więcej informacji:Wstecz

WYSZUKAJ

ZAPYTAJ

formularz kontaktowy

banner prezentacji

KONTAKT: DEPARTAMENT MECENATU PAŃSTWA: TEL: 22 42-10-512, E-MAIL: DIGIT@MKIDN.GOV.PL