Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.  Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[Zamknij]

 

WIADOMOŚCI

Polona w chmurze na przełomie 2014/2015. Nowatorska usługa Repozytorium Cyfrowego BN dla polskich instytucji kultury

23/06/2014

Na przełomie 2014/2015 roku Biblioteka Narodowa uruchomi pierwszą w Polsce, darmową, dostępną dla wszystkich instytucji usługę przechowywania i prezentacji zbiorów cyfrowych – Polona w chmurze.

Kompleksowy zestaw rozwiązań opracowanych na zasadzie „Software as a Service” pozwoli m. in. obniżyć koszty nowych projektów digitalizacyjnych – instytucje ponosić będą tylko wydatki związane z przygotowaniem kopii cyfrowych i utrzymaniem łącza internetowego. Dla instytucji, które prowadzą projekty cyfrowe, udostępniona zostanie łatwa ścieżka migracji zbiorów do Repozytorium Cyfrowego.

Jednym z głównych celów utworzenia Repozytorium Cyfrowego BN (w skrócie – RCBN) jest stworzenie centralnej bazy służącej długotrwałemu przechowywaniu cyfrowych kopii obiektów stanowiących dziedzictwo narodowe Polski. RCBN jest rozwiązaniem, oferującym kompleksowy zestaw usług opracowanych przez BN, a zrealizowanych przez NASK i Laboratorium EE, który gwarantuje przechowywanie, prezentację, a także powszechne wykorzystanie efektów prac digitalizacyjnych prowadzonych przez instytucje w Polsce. Trwałość projektu gwarantuje jego finansowanie z dotacji przekazywanej przez MKiDN na funkcjonowanie Biblioteki Narodowej.

Repozytorium Cyfrowe BN składa się składa się z trzech elementów funkcjonalnych. Pierwszy z nich służy do komunikacji z instytucjami, które przekazują zbiory cyfrowe do BN oraz z wydawcami. Oferuje możliwość bezpośredniego, zdalnego dostarczania zasobów cyfrowych i towarzyszących im metadanych wytwarzanych przez podmioty zewnętrzne. Proces tworzenia i umieszczania zasobów w RCBN może być realizowany w całości przez instytucję lub wydawcę, od wprowadzenia obiektu cyfrowego, poprzez dodanie metadanych po jego opublikowanie i określenie uprawnień. Instytucje i wydawcy będą mogli wprowadzać poprawki i uzupełnienia do wprowadzanych przez siebie obiektów. BN będzie czuwać nad jakością przekazywanych zasobów.

Główny element stanowi zespół systemów Repozytorium odpowiadający za bezpieczne przechowywanie. Zbiory są tam przechowywane w wielu kopiach, w tym, w geograficznie odległym Centrum Zapasowym. Repozytorium umożliwia zarządzania przekazaną kolekcją oraz migrację do nowszych systemów, a więc utrzymanie czytelności wyników digitalizacji. Obecnie w RCBN przechowywane są kopie cyfrowe obiektów z kolekcji BN, kopie wykonywane przez beneficjentów PW Kultura+ oraz kopie wykonywane przez instytucje kultury, które digitalizują swoje kolekcje i przekazują kopie do Repozytorium BN, rozumiejąc potrzebę właściwego ich zabezpieczenia.

Interfejsem prezentacyjnym Repozytorium Cyfrowego BN jest portal POLONA, z pośrednictwem którego zbiory cyfrowe udostępniane są z zachowaniem najwyższych międzynarodowych standardów. Nowa POLONA oferować będzie wydzieloną przestrzeń dla każdej instytucji z zachowaniem pełnej atrybucji własnościowej obiektów oraz możliwość przekierowania użytkownika do katalogu online lub do biblioteki cyfrowej właściciela zbiorów. Wszystkie zbiory z domeny publicznej i na licencjach umieszczone w RCBN i dostępne przez POLONĘ będą widoczne na portalu Europeana.

Biblioteka Narodowa zaprasza do współpracy i nieodpłatnego korzystania z usługi Polona w chmurze.

 

(na podstawie materiałów nadesłanych przez BN)Wstecz

WYSZUKAJ

ZAPYTAJ

formularz kontaktowy

banner prezentacji

KONTAKT: DEPARTAMENT MECENATU PAŃSTWA: TEL: 22 42-10-512, E-MAIL: DIGIT@MKIDN.GOV.PL