Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.  Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[Zamknij]

 

WIADOMOŚCI

Projekt Merkuriusz. 15 mln zł na digitalizację czasopism naukowych

09/10/2014

Biblioteka Narodowa przystąpiła do realizacji projektu Merkuriusz, którego celem jest digitalizacja artykułów naukowych z punktowanych czasopism polskich z lat 2002-2014.

Projekt przewiduje uzupełnienie opisów bibliograficznych i udostępnienie w w bibliotekach na terenie całego kraju za pośrednictwem cyfrowej wypożyczalni ACADEMICA. Serwis zostanie rozbudowany o nowe funkcjonalności. Łączny budżet projektu Merkuriusz, realizowanego przez Bibliotekę Narodową we współpracy z Biblioteką Główną Politechniki Warszawskiej, wynosi prawie 15 mln zł.

9 września podpisana została umowa na dofinansowanie projektu Zintegrowana Platforma Polskich Czasopism Naukowych Merkuriusz. Jego celem jest przekształcenie do postaci cyfrowej i stworzenie opisów bibliograficznych artykułów, które w latach 2002-2014 ukazały się na łamach polskich periodyków umieszczonych na liście punktowanych czasopism naukowych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Prace obejmą ponad 1900 tytułów czasopism i ponad 700 tysięcy artykułów.

Publikacje w formie cyfrowej dostępne będą dla czytelników w bibliotekach na terenie całej Polski poprzez Cyfrową Wypożyczalnię Publikacji Naukowych ACADEMICA, której uruchomienie zaplanowane jest w najbliższych tygodniach.

Projekt Merkuriusz realizowany będzie przez BN do końca listopada 2015 r. we współpracy z Biblioteką Główną Politechniki Warszawskiej. Łączny budżet przedsięwzięcia to niemal 15 milionów złotych. Projekt dofinansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (Działanie 2.3 Inwestycje związane rozwojem infrastruktury informatycznej nauki).

Szczegółowe informacje o projekcie można znaleźć na stronie Biblioteki Narodowej pod adresem http://bn.org.pl/aktualnosci/776-projekt-merkuriusz.-15-mln-zl-na-digitalizacje-czasopism-naukowych.html.Wstecz

WYSZUKAJ

ZAPYTAJ

formularz kontaktowy

banner prezentacji

KONTAKT: DEPARTAMENT MECENATU PAŃSTWA: TEL: 22 42-10-512, E-MAIL: DIGIT@MKIDN.GOV.PL