Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.  Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[Zamknij]

 

WIADOMOŚCI

Warszawa sprzed dekad na wystawie „Trakt. Fotografie Zbyszka Siemaszki z Narodowego Archiwum Cyfrowego”

14/07/2014

15 lipca o godz. 14.00 na skwerze ks. J. Twardowskiego u zbiegu ulic Krakowskie Przedmieście i Karowej zostanie otwarta wystawa plenerowa opowiadająca o życiu w Warszawie w latach 50., 60. i 70.

Zdjęcia z odbudowy Starówki, V Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów z 1955 r., fotoreportaż z trasy autobusu nr 132 czy słynne kolorowe zdjęcia przechodniów wykonane przy ul. Nowy Świat w 1959 r. będzie można zobaczyć przy warszawskim Trakcie Królewskim na wystawie zorganizowanej przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych, Narodowe Archiwum Cyfrowe i Stołeczną Estradę.

Wszystkie eksponowane fotografie pochodzą ze zbioru 6000 zdjęć autorstwa Zbyszka Siemaszki, które przechowywane są w Narodowym Archiwum Cyfrowym. Spośród nich wybrane zostały właśnie te dotyczące Traktu Królewskiego. – Chcemy, żeby spacerujący warszawiacy i turyści mogli udać się także na spacer w czasie i zobaczyć, jak prezentował się Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście i Starówka w latach 50., 60. i 70. Pokazujemy jak wyglądali ludzie, jak zmieniło się miasto, czym żyła stolica – mówi Bartłomiej Kuczyński z NAC.

Zbyszko Siemaszko (ur. 1925) znany jest przede wszystkim z doskonałych fotografii architektury oraz dokumentacji codziennego życia mieszkańców stolicy. Początkowo prowadził pracownie fotograficzne w Społecznym Przedsiębiorstwie Budowlanym oraz w Państwowym Przedsiębiorstwie Budowlanym Konserwacji Architektury Monumentalnej w Warszawie. Następnie przez wiele lat był fotoreporterem tygodnika „Stolica” (1953-69), dla którego wykonał słynne reportaże z drążenia tunelu metra na Targówku (1956), koncertu Marleny Dietrich (1964), z zalanej ulewnymi deszczami ulicy Puławskiej (1968), a także z obchodów pierwszomajowych, centralnych dożynek czy procesji Bożego Ciała w Warszawie.

Zbiór fotografii Siemaszki przechowywany w Narodowym Archiwum Cyfrowym jest już precyzyjnie opracowany i dostępny w serwisie „Zbiory NAC online”. Można tam zobaczyć m.in. portrety przedstawicieli licznych zawodów, wykonane z pietyzmem miejskie krajobrazy, liczne fotografie przechodniów oraz reportaże zarówno z oficjalnych imprez, jak i wydarzeń związanych z działalnością Kościoła katolickiego.

Plan Otwarcia:

  • 14.00 Wprowadzenie – Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych prof. dr hab. Władysław Stępniak,
  • 14.15 Sylwetka i twórczość Zbyszka Siemaszki – dyrektor NAC dr Wojciech Woźniak,
  • 14.30 Warszawa na fotografiach Zbyszka Siemaszki – Jarosław Zieliński, varsavianista.

Wystawa Trakt. Fotografie Zbyszka Siemaszki z Narodowego Archiwum Cyfrowego przy skwerze ks. J. Twardowskiego u zbiegu ulic Krakowskie Przedmieście i Karowej jest czynna od 15 do 28 lipca 2014 roku.

 

Fotografie Zbyszka Siemaszki są dostępne w serwisie Zbiory NAC online

 

(na podstawie materiałów nadesłanych przez NAC)Wstecz

WYSZUKAJ

ZAPYTAJ

formularz kontaktowy

banner prezentacji

KONTAKT: DEPARTAMENT MECENATU PAŃSTWA: TEL: 22 42-10-512, E-MAIL: DIGIT@MKIDN.GOV.PL