
Biblioteka Narodowa, w ramach pełnienia funkcji Centrum Kompetencji w obszarze digitalizacji piśmiennictwa, zaprojektowała i wdrożyła w postaci oprogramowania modelową ścieżkę digitalizacji zbiorów bibliotecznych.
Dzięki zmodernizowaniu pracowni digitalizacyjnej, możliwe jest obecnie wykonywanie w BN ponad 10 mln skanów rocznie. W ramach zadania związanego z opracowywaniem i wdrażaniem standardów digitalizacji i przechowywaniem obiektów cyfrowych w BN zbudowane zostało Narodowe Repozytorium Cyfrowe, którego interfejsem jest POLONA – ogólnodostępny portal przeznaczony do prezentacji zbiorów cyfrowych. Opracowano także zalecenia dotyczące digitalizacji książek i czasopism oraz mikrofilmów, jak również obróbki graficznej skanów.
Głównym celem budowy Narodowego Repozytorium jest stworzenie centralnej bazy przechowywania cyfrowych wersji obiektów stanowiących dziedzictwo kulturowe Polski. Infrastruktura Repozytorium zaprojektowana została w sposób, który jest z jednej strony zapewnia możliwość wieczystego przechowywania umieszczonych w nim obiektów cyfrowych, a z drugiej – pozwala na prezentację zdigitalizowanych obiektów z zachowaniem najwyższych, międzynarodowych standardów. Repozytorium BN jest rozwiązaniem, który oferuje kompleksowy zestaw usług opracowanych przez BN na zasadzie rozwiązania „chmurowego" (Software as Service), który gwarantuje zachowanie, zarządzanie i udostępnianie efektów prac digitalizacyjnych prowadzonych przez instytucje w Polsce.
W ramach wykonywania zadań związanych z udostępnianiem i promocją cyfrowego dziedzictwa, w Bibliotece Narodowej opracowano i zrealizowano nową wersję ogólnopolskiego portalu POLONA – opartą na najnowocześniejszych rozwiązaniach informatycznych i projekcie funkcjonalnym i graficznym, które gwarantują łatwość dostępu dla użytkowników i umożliwiają szerokie wykorzystanie zbiorów nie tylko dla celów naukowych, ale także przez artystów, grafików, nauczycieli i innych zainteresowanych. Sposób prezentacji obiektów cyfrowych wypracowany w POLONIE umożliwia podejmowanie działań promocyjnych, których celem jest informowanie i promowanie zbiorów przechowywanych przez instytucje i prywatnych kolekcjonerów w Polsce, promowanie tych instytucji i – co najważniejsze – upowszechnianie dziedzictwa kulturowego Polski.
Ważną rolę w działaniu Centrum Kompetencji odgrywają projekty edukacyjne. W BN organizowane są kursy pod wspólną nazwą Projekt digitalizacyjny w małych i średnich instytucjach kultury, obejmujące zagadnienia związane z pozyskiwaniem środków na realizację projektów digitalizacyjnych, dostarczające wiedzy ogólnej o organizacji i prowadzeniu projektów, digitalizacji, przechowywaniu obiektów cyfrowych i prawie autorskim.
Biblioteka Narodowa – ważne adresy:
(na podstawie materiałów nadesłanych przez BN)