Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.  Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[Zamknij]

 

POLONA

Kolekcja cyfrowa BN udostępniana jest w opracowanym przez zespół BN innowacyjnym interfejsie.

Nowa biblioteka cyfrowa POLONA, otwarta 20 czerwca 2013 roku przez ówczesnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego i Dyrektora Biblioteki Narodowej dr. Tomasza Makowskiego, została zaprojektowana jako portal dostępny bez ograniczeń dla wszystkich użytkowników. Jest to nowatorski, oparty na wieloletnim doświadczeniu w digitalizacji i udostępnianiu system, odpowiadający jasno wyrażanym oczekiwaniom użytkowników internetu, którzy życzą sobie szybkiego, precyzyjnego i darmowego dostępu do wiarygodnych danych.

POLONA jest portalem zbudowanym na zasadzie „one page application" – rozwiązanie takie pozwala uniknąć efektu przeładowywania strony po przejściu do kolejnego miejsca w serwisie czy kolejnego obiektu. Wyposażona została w technologie wspomagające wyszukiwanie: filtry, przeszukiwanie pełnotekstowe, podpowiedzi oparte o semantyczne relacje oraz wiele innych narzędzi, w tym umożliwiające płynne przybliżanie obrazu tzw. „infinity zoom” z którego korzysta np. Google Art Project. Wiele rozwiązań zastosowanych przy budowie portalu ma charakter eksperymentalny. Każde z nich zaprojektowano tak, aby w dowolnym momencie mogło być dalej rozwijane.

Cyfrowa biblioteka podzielona jest na trzy części-zakładki: ogólnie dostępną Stronę główną i Bibliotekę, zawierającą narzędzia wyszukiwania i sortowania obiektów oraz część prywatną – Moje zbiory, w której użytkownik tworzyć może na podstawie zbiorów Biblioteki Narodowej swoją własną kolekcję. Nawigacja po wszystkich częściach jest spójna i opiera się na powtarzalnych elementach takich jak okno wyszukiwania, filtry i kategorie zbiorów.

Strona główna w połączeniu z profilem POLONY na portalu społecznościom Facebook i blogiem to główne narzędzie promocji kolekcji cyfrowej Biblioteki Narodowej. Na stronie głównej umieszczane są również informacje o kolekcjach i wydarzeniach związanych z Biblioteką Narodową i POLONÄ„, a także linki do filmów video. Do tworzenia strony głównej opracowany został CMS, który obsługiwany jest przez redaktora merytorycznego.

Obiekty prezentowane są w panelu, w którym bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania, otwiera się wybrana książka, rysunek, mapa. Panel stanowi osobną przestrzeń służącą do przeglądania zawartości, przeszukiwania tekstu, zaznaczania interesujących fragmentów obrazu i sporządzania notatek. Z tego miejsca można także pobrać cały obiekt w formacie pdf z warstwą tekstową lub skany, a także podzielić się nim na Fejsbuku, Google+, Twitterze.

Korzystanie z funkcji pracy z obiektem i pobierania skanów wymaga zalogowania i założenia konta, które jest warunkiem zachowania wyników pracy w przestrzeni prywatnej, w zakładce Moje zbiory. Jest to jedyna cena jaką użytkownik musi zapłacić za możliwość pobrania wysokiej jakości materiału cyfrowego bez znaków własnościowych, gotowego do wykorzystania w publikacji czy w pracy artystycznej.

POLONA jest systemem, który się rozwija. Do Repozytorium codziennie wpływa około 100 000 skanów, a w POLONIE pojawia się ponad 1000 nowych obiektów. Prowadzone są prace, których celem jest zwiększenie szybkości skanowania i udostępniania cyfrowych kopii zbiorów BN. 

POLONA jest otwarta dla instytucji kultury, które chciałyby w niej prezentować swoje zbiory, a także dla właścicieli prywatnych, którzy chcą udostępnić wirtualnie swoje kolekcje środowisku badaczy i amatorów kultury, sztuki i historii.

Biblioteka Narodowa zaprasza do współpracy wszystkich zainteresowanych.

Przedsięwzięcie jakim jest POLONA mogło zostać zrealizowane dzięki skutecznemu współdziałaniu kilku instytucji. Głównym wykonawcą portalu, odpowiedzialnym za kod źródłowy interfejsu, jest firma Laboratorium EE. Projekt graficzny został wykonany przez firmę Huncwot. Biblioteka Narodowa oraz Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa pełniły funkcję pomysłodawczą i opiniodawczą. Ponadto NASK wraz z BN odpowiadały za część projektu niewidoczną dla użytkowników czyli za repozytorium cyfrowe. W sumie w pracach przy tym projekcie od lipca 2012 do czerwca 2013 wzięło udział 40 osób.

Biblioteka cyfrowa POLONA – ważne adresy:

 

(na podstawie materiałów nadesłanych przez BN)

WYSZUKAJ

ZAPYTAJ

formularz kontaktowy

banner prezentacji

KONTAKT: DEPARTAMENT MECENATU PAŃSTWA: TEL: 22 42-10-512, E-MAIL: DIGIT@MKIDN.GOV.PL