Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.  Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[Zamknij]

 

REPOZYTORIUM BN

Realizację prac nad budową repozytorium BN, które stanowi główny komponent Repozytorium Cyfrowego BN rozpoczęto w 2010 roku w ramach działań Centrum Kompetencji.

Prace były kontynuowane w kolejnych latach w ramach projektu Academica, a zakończono je w 2012 roku, gdy finalizowano budowę polegającą na adaptacji wydzielonych w tym celu pomieszczeń na terenie BN i wyposażeniu ich w infrastrukturę umożliwiającą stabilną pracę urządzeń komputerowych. Umieszczono tam system zasilania gwarantowanego oraz systemy zabezpieczeń technicznych, takich jak system przeciwpożarowy, zapobiegający zalaniu, antywłamaniowy oraz kontroli dostępu. Zapewniono również odpowiednie warunki środowiskowe (temperatura, wilgotność) poprzez układy wentylacji i klimatyzacji. Następnie zbudowano systemy teleinformatyczne służące bezpiecznemu wprowadzaniu, przechowywaniu, przetwarzaniu i udostępnianiu danych cyfrowych.

Obecnie w repozytorium przechowywane są kopie cyfrowe obiektów z kolekcji BN, kopie wykonywane w ramach PW Kultura+ i Priorytetu Digitalizacja i ochrona dziedzictwa kulturowego, kopie wykonywane przez instytucje kultury, które digitalizują swoje kolekcje i przekazują skany do Repozytorium BN, rozumiejąc potrzebę właściwego ich zabezpieczenia oraz dokumenty zapisywane w formacie .pdf, takie jak e-booki, czasopisma elektroniczne oraz nagrania dźwiękowe (mp3) przekazywane przez wydawców, realizujących obowiązek zapisany w Ustawie o obowiązkowych egzemplarzach bibliotecznych.

Repozytorium stanowi profesjonalną bazę do długotrwałego przechowywania (long time preservation) zarówno kopii cyfrowych jak i metadanych. Zasadniczym celem budowy i utrzymania Repozytorium jest stworzenie centralnej bazy przechowywania cyfrowych wersji obiektów stanowiących dziedzictwo kulturowe Polski.

 

(na podstawie materiałów nadesłanych przez BN)

WYSZUKAJ

ZAPYTAJ

formularz kontaktowy

banner prezentacji

KONTAKT: DEPARTAMENT MECENATU PAŃSTWA: TEL: 22 42-10-512, E-MAIL: DIGIT@MKIDN.GOV.PL